Кога да спрем да качваме мускулна маса
Здравейте приятели на Тренирай.БГ! Въпреки, че не сме професионалисти, може да вземем някои неща от тях. Например периодите на натрупване и качване на мускулна маса и такива на орелефяване. Важна част от разработването на такъв график е правилната времева линия.
Ако качвате твърде дълго, може да се окажете с излишни телесни мазнини. Ако качването е само за кратко време, може да не сте изградили достатъчно чиста мускулна маса, за да направите значителна разлика във вашата физика и сила. Така, че времето е ключово!
За мнозина покачването е най-трудната част. Това е периодът, в който бодибилдърите започват да наддават на тегло чрез калориен излишък и тежки тренировки. Основната цел на натрупването е да се изгради колкото е възможно повече мускулна маса. Но, не се заблуждавайте несъмнено ще добавите и малко мазнини. Но, качването на твърде много мазнини не е добър вариант. Ето защо трябва да знаете кога да спрете!
Кога да спрем периода за Мускулна маса
Като цяло трябва да спрете да качвате, след като достигнете максималния процент телесни мазнини от 15%, който препоръчват фитнес експертите. Това е така, защото в този момент тялото ви ще започне да трупа мазнини по-бързо от скоростта на развитие на чиста мускулна тъкан. Това означава, че ако сте над тези 15% в момента първо се заемете да ги намалите!
Ако следвате това основно правило за 15-те процента вашият период на натрупване трябва да продължи някъде между 3 месеца и 6 месеца. Но това зависи и от външни фактори като вашата възраст, генетика, в моментното състояние в което сте започнали. Експертите препоръчват да поддържате процента на телесните си мазнини възможно най-нисък, преди да преминете към периода на натрупване. Т.е. да сте под 15% е идеалният вариант!
Това ще позволи на тялото ви да изгради чиста мускулатура по-ефективно, докато трупа мазнини със сравнително по-бавна скорост. От друга страна, започването на вашия период за обем, докато имате по-висок процент телесни мазнини, ще доведе до по-кратки периоди от време, преди да вдигнете осезаемо процента на мазнини. А, това ще ограничи количеството мускулна маса, което може да качите.
Второто нещо, което трябва да имате предвид, е вашата възраст. Натрупването на мазнини може да доведе до по-високо кръвно налягане, повишена инсулинова резистентност, високи нива на холестерол и много други промени в телесната ви химия.
Ако сте млади и здрави, тези промени няма да ви засегнат твърде много. Но колкото повече остарявате, толкова по-трудно ще бъде за тялото ви да се справи с тези промени. Ако сте по-възрастни, вашата фаза на обем трябва да е по-кратка.
Генетиката също играе роля при определяне на продължителността на вашият период за мускулна маса. Слабите хора с относително по-висок метаболизъм могат да качат няколко излишни килограма без да имат проблеми. Те могат да си позволят да преминат препоръчителната граница от 15% телесни мазнини.
Но ако скоростта на метаболизма ви е бавна и винаги сте имали донякъде закръглено телосложение, не е добра идея твърде дълго да трупате килограми. Това може да доведе до здравословни усложнения, както и до потенциална заплаха от затлъстяване.
Заключение
Продължителността и интензивността на вашата фаза на натрупване варира от човек на човек. Препоръчителната граница е да спрете, след като достигнете крайъгълния камък от 15% процент телесни мазнини.
снимка: freepik
Абонирай се за бюлетина на Тренирай.БГ и не пропускай най-новите ни статии, както и нашите специални оферти само за абонати!