Постоянно напрежение

5 Коментара
Сподели с приятели
Публикувано на 12 окт. 22 от Александър Георгиев

Здравейте приятели на Тренирай.БГ! Знаете ли кой е вторият по важност тренировъчен принцип?  А, защо втория, а не първия или десетия?

Първия и основен принцип на продуктивната бодибилдинг тренировка е "прогресивното натоварване". До тук добре, месец след месец ставаме по-силни и по-силни, но другия важен момент е как точно вдигаме тия щанги. Местим ли ги, лашкаме ли ги, клатим ли ги.

Принципа за постоянно напрежение е второто нещо, което трябва веднага да научим. Много е важна техниката на изпълнение на упражненията. Забелязвали ли сте как някой надъхан нинджа сгъва с щанга за бицепс?

Сгъване с навеждане напред, следва изтласкване и избутване с кръста, повдигане на пръсти и силно навеждане назад, последвано от рязко отпускане и разгъване на ръцете до изходно ниво.Тежестта е 50 кг, а нинджата около 70 кг. Е, определено това не е признак на сила, не е дори и следване на първия принцип.Това е по-скоро трагикомична случка с риск за сериозна контузия и нулев резултат от към продуктивност.

Ок, нека обясня, всяко едно повторение трябва да се прави супер стриктно. Всяко едно повторение трябва да влиза точно в мускула, който тренираме. Всяка една серия трябва да е съставена от супер стриктни повторения. Скоростта на повторенията трябва да е бавна и контролирана.

Майк Менцер например препоръчва скорост на повторенията 4-2-4, което ще рече 4 секунди позитивна фаза, 2 секунди пикова контракция и 4 секунди отрицателна фаза. Стюарт МакРобърт препоръчва скорост 3-1-3 .

Няма значение каква скорост ще изберете, важно е вие да контролирате тежестта, а не тя вас!Например при повдигане от лег, откачаме щангата от стойката и отпускаме бавно към гръдния кош, спускаме бавно до 1-2 пръста от гърдите. След това обръщаме движението и със същата скорост поемаме на горе - всичко под контрол, а след като стигнем връхната точка стягаме за секунда гърдите и поемаме пак надолу.

Пак повтарям! Бавни контролирани повторение за цялата серия. На това се казва да поддържаме постоянно напрежение в тренирания мускул, без да му позволяваме да почива в горната или долната част да движението.

Повярвайте трудно ще направите повече от две работни серии с една и съща тежест изпълнени по тези начин! Много трудно! За това аз обикновено леко намалявам тежестта във втората серия.

Разбира се понякога се нарушава ритъма и може да се вкара малко читинг или чужда помощ, но само и единствено в последната серия в последните 1 или 2 повторения - но не е задължително.

Намалете тежестта, научете се да контролирате движението, започнете постепенно повишаване на тежестите без да нарушавате стриктното изпълнение и вие ще разберете какво означава  Високо Интензивното Трениране!

Абонирай се за бюлетина на Тренирай.БГ и не пропускай най-новите ни статии, както и нашите специални оферти само за абонати!

Сподели с приятели

Подобни статии

Здравейте приятели на Тренирай.БГ! Днешната статия е провокирана от някои коментари и подмятания за конкретни упражнения, че са лоши. Мъртвата тяга била царица на травмите,... Прочети повече
Здравейте приятели на Тренирай.БГ! Покачването на мускулна маса е процес, който се променя значително с напредване на възрастта. Докато в ранните години тялото се адаптира... Прочети повече
Здравейте приятели на Тренирай.БГ! Мускулната хипертрофия е процесът на увеличаване на размера на мускулните влакна в отговор на тренировъчно натоварване. За постигане на оптимален растеж... Прочети повече

5 коментара

  1. Здравейте, аз имам въпрос относно дишането. Обикновено се вдишва при започване на упражнението и издишва при отпускане. Но много често при отпускане поради бавната скорост усещам по голямо натоварване, отколкото в началото.Трябва ли да променя дишането, или да забавя началото?

    1. Тук момента е всеки да нагласи това спрямо себе си. Дали малко ще се забърза повторението, забави вдишването или комбинация от двете е въпрос на опит и грешка. Провайте различни варианти и ще уцелите това, което е ОК за вас.

  2. Аз от друго място бях чул за това по - бавно правене на движенията и го пробвах, и от тогава само така тренирам 🙂 Усещането особено на бицепса е невероятно 😀

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

 

Exit mobile version