СИВИ КОСИ И ЧЕРНО ЖЕЛЯЗО – от Брукс Кубик – Четвърта част!

4 Коментара
Сподели с приятели
Публикувано на 03 мар. 17 от Александър Георгиев

Продължение от Трета част!

Базова съкратена програма: тренираш два пъти в седмицата и правиш 2 упражнения с щанга – във всяка тренировка, след това едно упражнение за коремните мускули. Използвай две различни тренировки, като ги редуваш.

В упражненията с щанга - започни с лека тежест  и загрявай, като постепенно увеличаваш тежестта, завършвайки с една серия с максималната тежест за този ден.

Понеделник

  1. Общо разгряване 10-15 минути.
  2. Клек с щанга на рамене 5-7 серии, с постепенно увеличаване на тежестта по 2-5 повторения
  3. Вдигане от лег, вдигане от наклон или вдигане от стоеж (може с тласкане) 5-7 серии, с постепенно увеличаване на тежестите по 2-5 повторения
  4. Коремни преси (коленете сгънати) 2-3х8-12

Четвъртък

  1. Общо разгряване 10-15 минути.
  2. Мъртва тяга или тяга с трап-лост 5-7 серии, с постепенно увеличаване на тежестта по 2-5 повторения
  3. Гребане с щанга от наклон - 5 серии с постепенно увеличаваща се тежест по 5 повторения
  4. Повдигане на коленете към гърди от вис 1х10-15

Теглото на щангата.

Още един въпрос за преосмисляне. Растем  и се  учим да слагаме, колкото се може по-голяма тежест на лоста. Винаги е било така - колкото е по-тежко, толкова е по-добре. Колкото е по-голяма тежестта, толкова е по-добра тренировката. Ние не сме щастливи, ако лоста не е огънат от дисковете и пода не пропадне под нас, а стойките за клек да изглеждат сякаш ще се срутят и учените ще регистрират земетресение с магнитуд  8,7  по скалата на Рихтер.

За младите атлети – това е прогрес, но за възрастните – почти винаги води към травма!

Запомни, че възрастните тежкоатлети в категория „ветерани”, обикновено тренират с тежести в границите от  70  до 80-85%. Те са разбрали , че това работи за тях. Следвай примера им.

Циклиране.

Като възрастен атлет, най-добре е да тренираш на цикли. Започни с лека тежест, вработвай се и повтаряй. Цикъл от 4 седмици е отлично решение, като можеш да променяш упражненията всеки цикъл. Тренирането на едни и същи упражнения, може да износи твойте стави.

НЕ ПРАВИ грешката, като се опиташ да тренираш  на 100% всеки път!!!

Ти си възрастен атлет и просто не можеш да го направиш, най-добре  дори не опитвай!!!

Избягвай преумората! Бягай от нея, като от чума. Преумората е страшилище за почти всеки възрастен атлет - и тя е една от основните причини за проблемите със ставите.

Има много начини да се преумориш:  често трениранедълго трениране; много упражнения,серии,повторения или прекалено голяма интензивност.

Възрастните най-добре понасят съкратените тренировки — и много ще прогресират още по-добре на „ултра съкратените тренировки”. Моята програма обикновено е съствена от едно упражнениа на тренировка, за три тренировки на седмица. Това е пример за „ултра съкратена програма”.  Не звучи „колко много тренирам”, но е много ефективна -  защото ми помага да избегна преумората.

Да правиш по-малко е по-добре, вместо  повече - отколкото трябва!

Загряване:

Загряването е особено важно за възрастните атлети, 10-15 минути за общо разгряване, преди началото на  силовата тренировка. След това ти е нужно да започнеш с леки тежести и постепенно да прибавяш тежест към лоста. Направи няколко серии, докато преминеш към работната тежест за конкретното упражнение.

Загряването раздвижва кръвта по тялото, загряват ставите и много важно -  подготвя сърцето и сърдечно-съдовата система  за тежката тренировка. Младите обикновено пренебрегват загряването, но възрастните атлети трябва хубаво да загреят.

ЗАПОМНИ – загрявай бавно  и постепенно.

Загряване -  това е времето, през което твоето тяло  ще ти каже за проблемите -  например, ако напълно не си възстановен след последната тренировка, или ако  имаш болки в ставите.Бъди много внимателен и се вслушвай в тези сигнали! Твоето тяло даже може да ти каже, че днешната планирана тежка тренировка – е лоша идея!

ВСЛУШАЙ се, какво ти говори  и направи лека тренировка - остави тежката за следващия път. Това правило може да те запази от сериозни травми.

 

Photo by Jelmer Assink

Абонирай се за бюлетина на Тренирай.БГ и не пропускай най-новите ни статии, както и нашите специални оферти само за абонати!

Сподели с приятели

Подобни статии

Здравейте приятели на Тренирай.БГ! Днешната статия е провокирана от някои коментари и подмятания за конкретни упражнения, че са лоши. Мъртвата тяга била царица на травмите,... Прочети повече
Днес едва ли често може да прочетеш нещо за метода на Дихателен клек, но това не виднаго е било така. Назад във времето, когато се... Прочети повече
Кристофър Слоан: - Снощи говорих с моя чичо Кърк, който живее в Тексас. Той е висок 170 см, по-висок от мен с 3 см и... Прочети повече

4 коментара

  1. Откъде мога да закупя книгата на български език? Благодаря!

    1. Книгата е само в оригинал, може да се поръча от Амазон

  2. Не зная дали тук е мястото ,но може ли някой да обясни по професионално като бодибилдър , какво точно означава кондиция в културизма . За релеф сепарация зная . Но как разбирам термина кондиция . Значението на думата като цяло в спорта във състезанията ми е ясна но точно за културизма някак не . Ето например миналата година Дориян каза за Брандън къри че на Олимпия той е бил в кондиция която неговото поколение , той ,Рони , флекс , Кевин са постигали поне месец и половина преди състезанието . И така благодаря предварително .

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

 

Exit mobile version