Колко да почиваме между сериите

3 Коментара
Сподели с приятели
Публикувано на 11 мар. 15 от Александър Георгиев

Колко да почиваме между сериите? Колко минути? Колко секунди? Всеки един от нас си е задавал или все още си задава този въпрос.

Има теории много, от 20-30 секунди "за релеф" до 3-5 минути "за маса". Всеки казва различно и изважда куп доводи за това, от повишаване на хормоналните нива до моментно възстановяването на АТФ в мускулната клетка. Все неща, колкото сложни, толкова и ненужно отклоняващи фокуса от основното.

Спомням си навремето как един приятел почиваше точно по 5 минути между сериите. Сядаше на някоя лежанка, мяташе кърпата си на гърба и почва да си гледа часовника, 5 минути нито повече нито по-малко. Ако го попиташ защо, почват едни обяснения по-средата на които вече усещаш как си мислиш за нещо друго.Другия момент, късите почивка от по 20-30 секунди, ами ако правим клек? Освен някой инфаркт не виждам нещо друго да си докара човек.

Какво искам да кажа? Преди много години прочетох една статия на Дориан Йейтс и там човека казва:

"Почивките между сериите са толкова колкото е необходимо да се нормализира пулса."

Кратко и ясно! От тогава, въобще не се тревожа за секунди, минути и всякакви времена, просто слагам два пръста отстрани на шията и си проверявам пулса, когато се успокои съм готов.

Е, добре де, колко време все пак е това ще каже някой? Незнам, честно! Ако се прави клек може би 4-5 дори повече минути, ако се прави тяга пак толкова, но ако сгъвам за бицепс минута или минута и половина. Реално колкото е "по-голямо" и тежко едно упражнение ще е необходимо повече време, докато при "малките" и не толкова ангажиращи ще е по-малко.Тялото ви ще каже! Има логика нали?!

Защо да следваш някакви правила, които този който ги е писал не те познава, не знае кой си, не знае дебел ли си, слаб ли си, имаш ли кръвно, ял ли си преял ли си, крака ли ще тренираш или ще правиш рамо?!

Казват, че бодибилдинга е строго индивидуален спорт, въпреки, че за някои неща съм готов да споря, то почивката между сериите е точно това ИНДИВИДУАЛНА!

Абонирай се за бюлетина на Тренирай.БГ и не пропускай най-новите ни статии, както и нашите специални оферти само за абонати!

Сподели с приятели

Подобни статии

Здравейте приятели на Тренирай.БГ! Днешната статия е провокирана от някои коментари и подмятания за конкретни упражнения, че са лоши. Мъртвата тяга била царица на травмите,... Прочети повече
Здравейте приятели на Тренирай.БГ! Покачването на мускулна маса е процес, който се променя значително с напредване на възрастта. Докато в ранните години тялото се адаптира... Прочети повече
Здравейте приятели на Тренирай.БГ! Мускулната хипертрофия е процесът на увеличаване на размера на мускулните влакна в отговор на тренировъчно натоварване. За постигане на оптимален растеж... Прочети повече

3 коментара

  1. УНИКАЛНА СТАТИЯ. бих добавил и докато се нормализира горе-долу дишането, защото когато се нормализира дишането и пулса, това е знак че митохондриите нямат нужда от толкова много кислород и хранителни вещества, който попринцип се използват за синтеза на АТФ. тоест вече тялото не му е нужно да синтезира още АТФ, вече го е направило. наистина всичко е строго индивидуално, но това по горе е универсален съвет 😉

  2. Най много споделям това!
    "„Почивките между сериите са толкова колкото е необходимо да се нормализира пулса“.
    Другото което казвам на клиента във фитнеса е "Когато си готов".Като го наблюдавам да не прекали с почивката и мускулите(тялото) започнат да изстиват.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

 

Exit mobile version