Претрениране - 10 физически симптома
Здравейте приятели на Тренирай.БГ! Претренирането е една от доста спорните теми в "железните" среди. Едни не вярват в него, а други са убедени, че това е най-лошото което може да им се случи.
Всъщност под думата претрениране имаме физическо и психологическо състояние, което е много реално и в много случаи може да саботира успеха на вашите тренировки. По-просто казано, това се случва, когато обемът и интензивността на тренировката надхвърлят капацитета ви за възстановяване.
Кои са най-често срещаните физически симптома при претрениране
№1: - Продължителна болезненост в мускулите
Лека болезненост в мускулите, особено в началото на тренировката с тежести или всякакви напрегнати физически усилия, е често срещана. Освен това е добър знак. Знак, че участващите мускули се работят ефективно. Въпреки това, продължителните болки и болезненост, които не изчезват седмици наред, не са здравословен признак.
№2: - Невъзможност да завършите тренировката
Когато болката или липсата на издръжливост пречи на способността ви да завършите тренировъчната си програма, нещо не е наред.
№3: - Спад в силата
Целият смисъл на прогресивното натоварване с тежести е да станете по-силни, със сигурност не по-слаби.
№4: - Постоянна умора
Чувството за умора през цялото време е сигурен знак, че тялото ви няма време да се възстанови от натоварването.
№5: - Травми
Когато тренирате твърде много, наранявания могат да се получат не само при мускулите, но и ставите, връзките, хрущялите и т.н.
№6: - Настинки и инфекции
Това е сигурен знак, че не само изтощавате мускулите си, но и натоварвате ненужно много безценната си имунна система.
№7: - Безсъние
На всички ни се е случвало понякога да се въртим, да се събуждаме уморени, да не спим и т.н. Дали обаче това се случва редовно само когато тренираме?
№8: - Намаляване на теглото
Когато тялото е подложено на прекомерно физическо натоварване, то ще увеличи търсенето на калории и ще ги вземе откъдето може. На първо място, това ще бъде под формата на излишна мазнина, открита навсякъде по тялото. Очевидно това е добре целим да се изчистваме, но след това ще настъпи срив в мускулите.
№9: - Повишен пулс и сърцебиене
Обикновено редовно спортуващите хора имат по-нисък от нормалния пулс в покой. Въпреки това, повишеният пулс обикновено е признак на стрес, физически, психически или и двете. Ако пък ви се случва често сърцебиене или неравномерен сърдечен ритъм, време е да посетите личният си лекар.
№10: - По-ниски нива на тестостерон
Както при всичко споменато по-горе, повишено изискване се поставя и върху хормоналната система, която също няма да работи адекватно.
ВИЖ ОЩЕ: Претрениране - 6 психологически симптома
снимка Andrea Piacquadio
Абонирай се за бюлетина на Тренирай.БГ и не пропускай най-новите ни статии, както и нашите специални оферти само за абонати!