Като планираме тренировките, защо да не планираме и почивките
Здравейте приятели на Тренирай.БГ! Днес искам да обърна внимание на една много важна част от тренировъчният процес - почивката. Почивката от тренировката се също толкова важна, ако не е и повече.
Както не веднъж е ставало дума, в залата ние само създаваме стимула за разтеж на мускулите и до там. Мускулите растат когато сме извън фитнеса. Когато почиваме, когато се храним и когато спим. Проблемът е, че така желаният растеж не настъпва веднага! Първата работа на мускулите след тренировка е да се възстановят от натоварването.
Тренировките с тежести увреждат мускулните влакна и ги привеждат в много по-лошо състояние от преди тренировката. Така, че преди мускулите да нарастнат, те трябва да се въстановят до нивото, на което се били, а за това трябва време. Едва след като този процес е напълно завършен, тогава и само тогава настъпва фазата на растеж. За нея също трябва време!
Тогава? Като планираме тренировките, нека да планираме и времето, в което мускулите да растат!
Но как да стане? Трябва да се съобразим с множество фактори. Ако тренираме до пълен отказ във всяка работна серии, ще имаме нужда от повече време за възстановяне в сравнение, ако не тренираме до отказ. Също така, има разлика дали ползваме големите многоставни базови упражнения, като клек, лег, тяга, военни преси и т.н., и такива на машини и скрипци. Разбира се има разлика и от количеството тежести, които бутаме и дърпаме, колкото са по-големи, толкова повече ще се нуждаем от време.
Времето между тренировките е също толкова важно, колкото самите тренировки, за това е важно и те да се планират. Какво правим в почивните дни е важно. Важна е храната, важен е съня, важни са дейностите извън фитнеса. Важно е да съетаем всичко в едно! Как става?
Наясно съм, че няма готова формула за това, но има елементи, които трябва да следим. За мен те са точно два. Тежестите, които вдигаме и килограмите, които качваме или сваляме. Ако ставаме по-силни във повторения (от тренировка на тренировка) и тежести ( на семична или месечна база) - тренировката е ОК. Показва ли кантара, че качваме ( или сваляме ) килограми значи храната е ОК.
Разбира се, това не може да вечно. В един или друг момент ще настъпи плато и точно тук е ролята на дневника който трябва да си водим. Записките ще ни покажат доста по-рано първите симптоми на това, което предстои. Така ще имаме време да обмислим възможностите за следващото си действие. Нямаме ли дневник, ще разчитаме на случайността и няма да знаем, кое ни е довело до успех или неуспех.
За това планирайте тренировките и не забравяйте да планирате и почивките!
Абонирай се за бюлетина на Тренирай.БГ и не пропускай най-новите ни статии, както и нашите специални оферти само за абонати!