хеви дюти

Раменни преси от стоеж

10 Коментара
Сподели с приятели
Публикувано на 29 сеп. 22 от Александър Георгиев

Раменна преса от стоеж. Това е поредното уникално упражнение, което поради неясни причини се използва твърде рядко днес. Дори може да се каже, че е напълно забравено. А, не трябва. Раменните преси от стоеж е може би най-доброто упражнение за натрупване на мускулна маса върху целия раменен пояс. Като бонус може да добавим и трицепсите, които поемат не малка част от лъвския пай.

Преди много много години, популярността на това движение е толкова голяма, че раменните преси от стоеж са били включени в списака с олимпийските движения. До средата на 70-те години на двадесети век са били изпълнявани редовно на състезания.

Популярността на това базово упражнение се заражда в началото на 20-ти век. То дори е било по-предпочитано от повдигането на щанга от лег. Всъщност повдигането от лег  много рядко е било изпълнявано от някой , по това време основното движение за гърди са били кофичките.

Защо точно трябва прав да изпълняваме раменните преси? Логично – когато сме прави вкарваме в движението повече мускулни групи. Едни са заети да подвигнат тежестта, а други да стабилизират движението. Това особено се усеща в края на всяко едно повторение, когато тежестта е над главата ни. Тогава цялото тяло е стегнато с една единствена цел да задържи тежестта там горе.

Ангажирането на много мускулни групи прави това упражнение едно от възможно най-базовите. Препоръчва се да бъде изпълнявано в основни програми, когато целта ние предимно натрупване на мускулна маса и покачване на силата. 

Как се изпълняват Раменни преси от стоеж ?

Сложете лоста на стойките за клек, добър вариант е и във силова клетка, където да се поставят ограничителите на нивото на раменете за по-голяма безопасност. Застанете пред лоста, краката са с разкрач малко по-тесен от раменете, хвата е раменен или съвсем малко по-широк.

Сега откачете щангата от стойките отпуснете така, че да докосне горната част на гърдите и от там изтласквайте право нагоре. Всъщност движението придобива лека форма на дъга, тъй като щангата трябва да мине покрай лицето ви и след това да отиде леко назад , за да застане точно над главата.

След като задържите тежестта над главата си за 1-2 секунди бавно отпуснете до изходната позиция, а именно до горната част на гърдите. Когато достигнете по-големи тежести за работните си серии, може да използвате и колан за кръста, тъй като напрежението там ще е по-голямо.

Сега има всякакви пейки, пейчици и други машини за изпълнение на раменни преси от седеж. Всъщност  оригиналните раменни преси винаги са изпълнявани от стоеж, не зависимо дали с дъмбели или щанги. Дори нещо повече, старите културисти са си взимали щангата от земята, изхвърляли са я до гърди и от там започват пресите.

Раменните преси от седнало положение са се появили по принуда. Те били изпълнявани от хора с проблеми в кръста, здравите не са си и помисляли за друг вариант. Когато тежестта е била твърде голяма те са си помагали и с краката, като леко са приклякали и след това са изтласквали тежестта на горе използвайки създалата се инерция. Това всъщност е добър метод за читинг във финалните 1-2 повторения на последната работна серия.

Ако търсите нещо мощно, което да разтърси  раменете, ако искате да си пробвате силата или просто търсите разнообразие – Опитайте!

Image by teksomolika on Freepik

Абонирай се за бюлетина на Тренирай.БГ и не пропускай най-новите ни статии, както и нашите специални оферти само за абонати!

Сподели с приятели

Подобни статии

Здравейте приятели на Тренирай.БГ! Набирането е едно от основните упражнения за горна част на тялото. То е изключително полезно за развиване на мускулна сила и... Прочети повече
Здравейте приятели на Тренирай.БГ! Спринтовете са бързи и интензивни форми на бягане, които могат значително да подобрят вашата фитнес тренировка. Те не само подобряват аеробната... Прочети повече
Здравейте приятели на Тренирай.БГ! Повдигането от лег или "Лежанката" е може би най-популярното и същевременно едно от най-трудните упражнения. Що се отнася до тренировката за... Прочети повече

10 коментара

  1. В една от залите, в която тренирам, т.н. зала от ново поколение, с всякакви видове машини, не съм виждал нито един човек да упражнява раменна преса от стоеж. Когато го правя това разтърсващо силово базово упражнение, странни погледи на трениращите, се насочват към мен, що се отнася до въпроса: Какво е това нещо?!?

  2. Днес правих раменни преси прав със щанга пред врат-70 кг. х 8 и не усетих тежестта изобщо.Интересна работа. Някой път се изумявам какво става? 🙂

  3. Любимото ми упражнение за рамене, чак получавам ерекция от него. 😀 😀 Като го правя в залата, повечето пичове там ме гледат все едно съм някакъв примат живеещ в пещера. Не знаят какво изпускат... 🙂

  4. А каква е разликата между този тип повдигане и зад врат ? Могат ли да бъдат комбинирани двата варианта в 1 тренировка или се препокриват ?

    1. Основната разлика, че това е доста силово упражнение и могат да се ползват по-големи тежести сравнително безопасно, от колкото зад врат. Не виждам смисъл да се правят и двете, а аз лично съм зачеркнал вдигането зад врат от над 15 години.

  5. Наистина уникално упражнения за раменния пояс дори си увеличих силата в трицепса.Тъй като аз по трудничко качвам маса за мен няма лято и зима за това тренирам с базови упражнения през цялата година (чак рима се получи). Упражнения като лег,кофички и раменните преси присъстват в програмата ми и в трите упражнения се натоварва предната част на рамото и мисля,че вече се получава лек дисбаланс и предната част ми изпъква пред останалите 2. Какво да правя да продължа ли така да тренирам или ?

    1. Не се притеснявай, щом качваш всичко е ОК.Когато стигнеш килограмите които искаш, тогава може да обърнеш внимание на баланса и да акцентираш там където куца.

      Или по друг начин казано, първо създаваш материала, а после го обработваш 🙂

  6. az tova go vidqh ot idola mi bran4 warren,toi go pravi ot sedej,ima li pri4ina da go pravq ot stoej ili ne,koe e po-dobroto?

    1. Едно време раменните преси са се правили само от стоеж.Дори са си взимали щангата от земята изхвърляли са я на горе до гърди и от там са правили пресите.Имало е билдери които са правили с по 140-150 килограмови щанги такива преси.По това време от седеж са правили само тези които са имали проблеми с кръста.

      За това кое е по-добро, няма еднозначен отговор, за мен и двете са добри, но когато правя движението прав някак усещам по-добре нещата, като разбира се използвам стойките за клек, а не дърпам щангата от земята 🙂

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *